Hakkımda

Hanife Ahçıoğlu

Reklam ve tanıtım alanında özel bir şirkette çalışıyor. Küçük yaşlarda fanatik bir Barış Manço hayranı olması ona farklı ülkeleri tanıma konusunda ilham oldu. Gittiği ülkenin insanını ve yaşam şekillerini tanımaya çalışıyor.

VictoriaFalls e1531231597358 - Zambiya Gezilecek Yerler
Zambiya

Zambiya Gezilecek Yerler

Afrika’nın masum çocuğu Zambiya, görülecek yerler bakımından bir o kadar garip bir ülke. Gezdiğim Afrika ülkeleri arasında en çok heyecan duyduğum yerlerden birisi oldu. Zambiya’ya gelişim kesinlikle iki ülke sınırlarını ayıran dünyanın en heyecan verici yerlerinden birisi olan Viktoria şelaleleri oldu. Bir doğal güzellik düşünün yüzlerce metreden dökülüp iki ülke sınırını oluştursun ve akan suyun debisinin etkisiyle çiseltiler insanları ıslatsın. İyi ki gelmişim burada ki bu güzelliği yaşamışım dedirtti. Eğer Afrika planınız olacaksa baştan söylemeliyim ki bu muhteşem doğal güzelliği listenize almalısınız.

VictoriaFalls3 750x490 - Zambiya Gezilecek Yerler
Zambiya gezilecek yerler

Viktoria şelalelerine ulaşmanız için öncelikle başkent Lusaka’ya ulaşmanız gerekmektedir. Lusaka‘dan her gün farklı saatlerde kalkan Livingston otobüsleri ile bu şehre ulaşmanız gerekmektedir. Livingstone‘de bir çok hostel servisi şelalelere ücretsiz servis kaldırmaktadır. Aynı zamanda şehirden taksi ile 5 dolar kaşılığında ulaşım sağlayabilirsiniz. Viktoria şelaleleri Zambiya ve Zimbabwe ülkelerini ayırmaktadır. Tüm dünyada ülke sınırları oluşturan şelaleler sadece dört tanedir. Çin ve Vietnam sınırını oluşturan Ban Gioc, Kanada ile Amerika arasında sınır oluşturan Niagara, Brezilya Arjantin ve Paraguay sınırlarını çizen İguazu şelalesi ve Zambiya ile Zimbabwe sınırını oluşturan Viktoria şelalesi bu konuda dünya da sayılı değere sahiptir.

VictoriaFalls6 750x490 - Zambiya Gezilecek Yerler
Zambiya gezilecek yerler

Muhteşem Bir Şelale Viktoria

Viktoria şelalelerine girmek için 25 dolar ödemeniz gerekmektedir. Pool yani havuza da ayrıca ücret ödemelisiniz. Şelalenin ucunda yer alan bu havuz insanı etkilese de inanılmaz bir heyecan katıyor. Bir günde şelaleleri gezebileceğinizi söylemeliyim. Sizlere en büyük önerim 50 dolar vize ücreti ödeyerek Zimbabwe tarafına da geçerek şelaleleri görün. Özellikle tren raylarının olduğu köprü tarafında şelale nefis gözükmektedir. Ayrıca köprüde Bungle jumping etkinlikleri yapılmaktadır, macera yaşamak isteyenlere önerimdir.

ZambeziNehri 750x490 - Zambiya Gezilecek Yerler
Zambiya gezilecek yerler – Zambezi Nehri

Biraz’da Zambiya vizesi ve ulaşım konusunda bilgi vereyim. Zambiya kapıda vize uygulamasıyla rahat bir ülke. Gerekli formları doldurarak ve 50 dolar vize ücretini ödeyerek giriş yapabilirsiniz. Ülkeye havayolu ile ulaşmanız için başkent Lusaka’da ki Kenneth Kaunda Uluslararası Havalimanına ulaşmanız gerekmektedir. Karadan ulaşım için Tanzanya, Mozambik ve Kongo’dan otobüslerle ulaşabilirsiniz. Tren ile gelmek isterseniz tek alternatif olarak Tanzanya’dan her hafta iki gün kalkan tren ile 50 saatlik bir yolculuk sonrası Lusaka’ya yakın bir merkezde inebilirsiniz.

Ülke hakkında önerim ise öncelikle mutlaka kapalı su tüketmeye özen göstermelisiniz. Dişlerinizi bile kapalı suyla fırçalayın. Sinek şehirde en büyük sorunlardan bir tanesi, yanınızda sinkov bulundurmaya özen gösterin. Yatacağınız yerlerde de cibinlik olması fayda sağlar. Ya da orada eczanelerden intamine isimli merhemden alabilirsiniz. İnsanları sıcakkanlı ve yardımsever olduğunu söyleyebilirim ama önerim yine de her zaman tedbirli olmaktır.

Keşfedin, Yolda Kalın..


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir