Hakkımda

Hanife Ahçıoğlu

Reklam ve tanıtım alanında özel bir şirkette çalışıyor. Küçük yaşlarda fanatik bir Barış Manço hayranı olması ona farklı ülkeleri tanıma konusunda ilham oldu. Gittiği ülkenin insanını ve yaşam şekillerini tanımaya çalışıyor.

PokutYaylası e1529165038689 - Rize Gezilecek Yerler
KARADENİZ

Rize Gezilecek Yerler

Rize, doğasıyla insanı mutlu eden bir şehirdir. Hep okuruz, çok yağışlı olduğundan dağları yeşil ormanlar ile kaplı, bulutların dağların doruklarına yerleştiği güzel şehir diye. Bu muhteşem doğası güzelliği bazen tarif etmek yetersiz kalır. Rize’yi daha iyi anlayabilmek için gidip görmek gerek. Göklere kadar uzanmış yemyeşil yüksek dağlar, dağların üzerinden akan metrelerce yüksek şelaleler, tüm heybeti ile akan uzun dereler ve dik yamaçlara nasıl ev yapmışlar dedirten yapılar insanı hayrete düşürüyor. Rize’de gezilecek yerler bakımından zengin bir şehir. Dağların en yüksek yerlerindeki yaylaları, yeşil ormanlar arasından tüm heybeti ile akan dereleri, derelerin üstünde tarihi kemer köprüleri, çay bahçeleri….. ve sayamadığımız onlarca güzellikleri. Gelin, görün, huzuru doğayı yaşayın.

Rize gelecek yerler
Rize gelecek yerler

Rize ziyaretinizde öncelikle kendinizi güzel doğasıyla insanı mutlu eden yüksek kesimlere atın. Öncelikle önerim Ayder yaylası. Rize çevresinde birçok yayla var ama hiç şüphesiz Rize’nin hatta Türkiye’nin en meşhur yaylası Ayder Yaylası’dır. Kaçkar Dağları Milli Parkı içindeki Ayder Yaylası’na ulaşmak çok rahat olduğunu söyleyebiliriz. Fırtına deresi yine görülmesi gereken yerlerin başındadır. Derenin yüksek debi ile akan suları rafting sporu için de çok elverişlidir, dere boyunca birçok rafting yeri gözünüze çarpacaktır. Dereyi süsleyen kemer köprüler, çevreleyen müthiş doğa ile Fırtına Deresi de Rize gezinizde mutlaka olmalıdır.

Rize gelecek yerler
Rize gelecek yerler

Burası bir çok geziye ev sahipliği yaptığını hatırlatmakta fayda vardır. Fırtına Deresi ve Ayder Yaylası’na giden yol üzerinde Çamlıhemşin’den geçiliyor. Rize’de gezilecek yerlerin kesişim noktasındaki Çamlıhemşin tipik bir doğu Karadeniz kasabasıdır. Rize’nin en şirin yerlerinden birisidir. Özellikle burada konaklama yapabilirsiniz. Rize’de görülecek yerlerden biriside Zil kaledir. Burayı mutlaka gezinize dahil etmelisiniz. Burası aynı zamanda Ayer yaylası yolu üzerindedir. Zil kale olağanüstü güzellikte bir doğanın ortasında harika bir yerdir.

Rize gelecek yerler
Rize gelecek yerler

Rize demek, çay demektir. Zaten Rize’ye adım atar atmaz çayın bu coğrafyadaki önemi çok iyi anlaşılabiliyor. Rize gezinizi Mayıs Haziran ayları arasına denk getirebilirseniz çay hasadına da katılabilirsiniz. Rize yaylalar bakımından zengin bir şehirdir. Bunların en önemlilerinden bir kaçı Pokut, Samizdal ve Ovit yaylalarıdır. Burada geçireceğiniz zamanlar size huzuru sunacaktır. Özellikle yaylalarda tarihi evlerde konaklamanızı öneririm. Rize şehir merkezinde gezilecek yer bakımından çok fazla yer vaat etmemektedir. Bu yüzden burada zaman geçirmeye değmeyecektir.

Bulutlar Ülkesi Rize

Rize gelecek yerler
Rize gelecek yerler

Rize’ye gelirde ne yenir ne içilir derseniz listemiz tabi ki kabarık. Mıhlama, Çayeli’de kuru fasülye, laz böreği, çay, pepeçura, mısır ekmeği, karalahana çorbası, haşıl, turşu kavurma, hamsili pilav, fasülye çorbası bunlardan sadece bir kaçıdır. Rize yeme içme bakımından ülkemizde zengin mutfak kültürünü taşımaktadır. Rize’de her yerde yiyeceğiniz lezzetler birbirinden lezzetli olduğunu söylemekte fayda vardır.

Doğu Karadeniz’in güzel şehri Rize’ye uçak ile ulaşmak için en iyi alternatif 1 saat uzaklıktaki Trabzon havalimanındadır. Buradaki Havaş seferleri uçak saatlerine göre düzenlenmektedir.

Rize gezilecek yerler
Rize gezilecek yerler

Rize’de Yapmadan Dönme Diyeceğim 5 Şey

*Samizdal yaylasında bulutları izlemesiniz.

*Muhteşem Rize yöresellerini denemelisiniz

*Çay hasadına katılmalısınız.

*Zil kaleyi görmelisiniz.

*Mıhlamayı denemelisiniz.

Keşfedin Yolda Kalın..

İlginizi Çekebilir


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir