Hakkımda

Hanife Ahçıoğlu

Reklam ve tanıtım alanında özel bir şirkette çalışıyor. Küçük yaşlarda fanatik bir Barış Manço hayranı olması ona farklı ülkeleri tanıma konusunda ilham oldu. Gittiği ülkenin insanını ve yaşam şekillerini tanımaya çalışıyor.

HintKapısı2 e1531062510377 - Mumbai Gezilecek Yerler
Hindistan

Mumbai Gezilecek Yerler

0 Yorum

Mumbai Hindistan’ın değerli şehri. Mumbai gezilecek yerler bakımından çok zengin olmasa da Bollywod sayesinde ün kazanan şehri. Hindistan o kadar mistik bir ülkedir, ziyaretçilerin çoğu kendini bu ülkeye ait hissederler, ya da nefret ederler. Kaldığım bir ay boyunca karmaşık ve pis bir ülke görsem de, hissettiğim sıcaklık, mistik değerler ve renkli hayatları sayesinde çok keyifli zamanlar geçirdim. Rajastan eyaletinden sonra büyük9 bir mutlulukla dolaştığım şehir oldu Mumbai. Hindistan vizesi hakkında biraz bilgi vermek isterim. İstanbul’da ki konsolosluğa evraklarınızı teslim ettikten 3-4 gün içinde vizeniz çıkıyor. Hindistan vizesi için 101 Dolar ödedim. Mumbai Hindistan’ın en özel şehirlerinden biridir, aynı zamanda Hint okyanusu kenarında yer alır.

Dharavi 750x490 - Mumbai Gezilecek Yerler
Dharavi – Mumbai gezilecek yerler

Mumbai gezilecek yerler bakımından vasat bir şehir, ama vakti bol olanlar için görülebilir. Diğer şehirlere göre yoksulluğu daha fazla hissedebilirsiniz. Bunun en önemli yerlerinden birisi Dharavi bölgesidir. Burada yıkık dökük binaları, talan olmuş sokaklar, işsiz binlerce insan kaosuna rağmen görülmeli. Mumbai deyince akla gelen yerlerin başında tabi ki Hindistan kapısıdır. Burası 1911 yılında İngiltere Kralı ziyareti öncesi yapılmış bir anıttır. Mumbai’de buluşma noktaları ve gezilerin başlangıç noktası burasıdır. Çok ünlü Taj Mahal otelide burada yer alır. Mumbai’de görülecek yerlerden birisi de Fil Mağaralarıdır. Unesco Dünya Mirası listesinde olan bu yer görülmeye değerdir. İçerisinde Hintlilerin kutsal tanrısı Shiva’nın bir tapınağı bulunmaktadır. Duvarlarında ki Fil fügürleriyse görülmeye değerdir. Burası karadan bir saat uzaklıkta ada içerisindedir. Aynı zamanda burada dolaşan maymunların olduğunu da hatırlatmalıyım.

DhobiGhat3 750x490 - Mumbai Gezilecek Yerler
Dharavi – Mumbai gezilecek yerler

Gece manzarasıyla insanların akın ettiği Marine yolu Mumbai’de keyifle dolaşabileceğiniz yerler arasında. Denize yakın yerlerde lüks evleri görseniz de arka tarafta fakir insanların evleriyle iç içe olmak ilginç geliyor. Mumbai denilince akla gelen yerlerden birisi de Drahavi varaşoların olduğu semttir. Buraya özel olarak turlar düzenlenir. Burada ödüllü Bollywood filmi Slumdog Millionaire‘de çekildi. Hindistan’ın mistik yüzünü görmek isterseniz Dharavi’den sonra görülecek yerlerin başında Dobi Ghat gelir. Burası ayrıca dünyanın en büyük açık hava çamaşırhanesidir. Mumbai’de yine gezilecek ve alışveriş yapılacak noktalardan birisi Coloba‘dır.

Renkli Dünyaların Ülkesi

Dharavi - Mumbai gezilecek yerler
Dharavi – Mumbai gezilecek yerler

Mumbai’de ne yenir derseniz tabi ki aç kalmazsınız. Ama sizlere belirtmek zorundayım ki hijyen felan aramayın. Hint mutfağı dünyaca tanınır. Körü soslu yemek ve aperitifleriyle ünlüdür. Genelde pirinç üzerine yemekleri oluşmakta. İnek kutsal olduğu için inek etini bulmak nerdeyse imkansızdır. Çapati ekmekleridir, Dhan Sak, Alu Matar, Masala çayı, Panipuri, Pav Bhaji, Dal Maakhani ve Masala Dosa yenebilecek lezzetlerindendir. Açıkta satılan sıkma ve bölünmüş meyveleri alırken dikkatli olmanızı öneririm. Mümküse kabuklu meyveleri tüketin. Özellikle parmak muzları nefistir.

Dharavi5 750x490 - Mumbai Gezilecek Yerler

Önerilerime gelecek olursak, Hindistan‘da en güzel şeylerden birisi motor kiralamak, yalnız kask takmayı unutmayın. Çeşme suyunu kullanmayın, mümkünse dişlerinizi bile kapalı suyla fırçalayın. Ulaşım konusunda otobüsleri yataklıdır. Trenlerde rahat bir yolculuk yapabilirsiniz ama önerim yataklı olanı tercihinizdir.

Keşfedin, Yolda Kalın.

İlginizi Çekebilir


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir