Hakkımda

Hanife Ahçıoğlu

Reklam ve tanıtım alanında özel bir şirkette çalışıyor. Küçük yaşlarda fanatik bir Barış Manço hayranı olması ona farklı ülkeleri tanıma konusunda ilham oldu. Gittiği ülkenin insanını ve yaşam şekillerini tanımaya çalışıyor.

Khajuraho9 e1529265393484 - Khajuraho Gezilecek Yerler
Hindistan

Khajuraho Gezilecek Yerler

Hindistan tüm dünya üzerinde belki de en etkileyici ülkelerden. Renkli insanlarının yaşamları, tarihi değerleri, doğası, lezzetleri, ilginç ve harikulade tapınakları, ritüelleriyle insanı kendine çeken mistik ülke. Khajuraho gezilecek yerler bakımından çok zengin bir yer olmadığını söylemeliyim. Khajuharo, Orta Hindistan’da yer alan Madhya Pradesh eyaletinde Panna ve Chhatarpur şehirleri arasında bulunmaktadır. Burası Hindistan gezilerinde rotada olmayan bir bölgedir. Hindistan’ı kısa ziyaret edenler Altın üçgen bölgesini uzun seyahat edenlerin planlarında ise altın üçgen ile beraber Varanasi ve Amritsar şehirlerini de dahil etmekteler.

Khajuraho2 750x490 - Khajuraho Gezilecek Yerler
Khajuraho gezilecek yerler

Dünyanın En İlginç Tapınakları

Khajuraho bir tapınaklar şehridir. Unesco Dünya Mirası listesinde olan kente geldiğimde az beklentim olsa da gördüğüm tapınak işlemeleri karşısında büyülendim. Buradaki tapınaklarda Kamasutra figürleri işlenmiş. Kamasutra hakkında yazıtların M.Ö. 4. Yüzyılda bu ülkede yazıldığı bilinmektedir. Bu köy içinde kompleks ve bu komplekslerde ise 85 tane tapınak bulunduğu söylenmekte. Ama günümüzde ayakta kalmayı başaranların sayısı 20 civarıdır. Önemle gezmenizi isteyeceğim tapınaklar ise, Matangeshwara Temple, Varaha Temple, Laskhmana Temple, Chaturbturj Temple, Vishwanat Temple, Kandariya Madayev Temple,  Javari Temple ve Chitragupta Temple’dir. Hindistan ziyaretinizde eminim ki bir çok tapınak göreceksiniz. Ama burasının işçiliği bambaşka. Dünya üzerinde bir tane daha eşi benzeri olacağını düşünmüyorum.

Khajuraho gezilecek yerler
Khajuraho gezilecek yerler

Khajuraho gezinizi günü birlik yapmanız yeterli olacaktır. Köyden tapınaklar bölgesine rikşa ile ya da bisiklet kiralayarak gelebilirsiniz. Girişte 250 Rupi ödemeniz gerektiğini de hatırlatmalıyım. Tapınaklar bölgesine geldiğinizde yerel rehberlik yapan çocuklarla karşılaşabilirsiniz. Tapınakların hikayelerini ve bilgilerini sizlere küçük bir ücret karşılığında anlatabilirler. Seks figürleri kokan tapınakların nadide işçiliği karşısında büyüleneceğinize eminim. Zaman yaratıp rotanıza dahil ederseniz eminim ki gezinizde bir farklılık hissedeceksiniz.

Keşfedin, Yolda Kalın..

İlginizi Çekebilir


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir