Hakkımda

Hanife Ahçıoğlu

Reklam ve tanıtım alanında özel bir şirkette çalışıyor. Küçük yaşlarda fanatik bir Barış Manço hayranı olması ona farklı ülkeleri tanıma konusunda ilham oldu. Gittiği ülkenin insanını ve yaşam şekillerini tanımaya çalışıyor.

HawaMahal e1529224837499 - Jaipur Gezilecek Yerler
Hindistan

Jaipur Gezilecek Yerler

Jaipur gezilecek yerler bakımından belki de Hindistan’ın en özel ve iyi şehri diyebilirim. Ülkeyi ziyaret edenler için sunulan altın üçgenin ayrılmaz bir parçasıdır Jaipur. Şehir aynı zamanda “Pink City” olarakta bilinir. Hindistan’ın en büyük eyelati olan Rajaastan’ın da başkentidir. Şehrin kendisi, görülecek yerlerin tümü ve özellikle 10 km uzaklıktaki Galwar Bagh ve Hawa Mahal ile beraber şehrin etkisinde kalabilirsiniz. Öyle ki kaldığım süre boyunca belki de Hindistan’da sevdiğim şehir oldu. Ülkenin genel resmini bütünleşik olarak yansıttığını düşünüyorum. Şehrin diğer şehirlerden ayırdığı özellik ise yolda sokakta caddede her yerde görmeye alıştığım hayvan türleri oldu.

Kutsal inek, manda, fil, katır, domuz, köpek, maymun ve deve caddelerde her an yüz yüze geldiğim hayvanlar oldu. Anlayacağınız bu şehir doğal yaşam parkı gibi J Jaipur Hindistan’ın Agra ve Varanasi’den sonra en çok turist çeken şehri olmayı başarmış. Şehrin etrafını sarmış surlar ise hayli dikkat çekici. Buranın en sevdiğim yönü fazlaca kaleleri, sarayları ve parkları oldu. Eski Jaipur 7 kapıdan oluşan bir kale gibi, bu kapıların en gösterişlileri ise Ajmeri Gate, Sanganeri Gate ve Chandpole Gate’dir.

Jaipur gezilecek yerler
Jaipur gezilecek yerler

Jaipur gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen şehir merkezinde olan rüzgarlar sarayı olarak da bilinen Hawa Mahal’dir. Öncelikle uyarım şehirde tarihi yerleri gezerken toplu bilet alırsanız hem ekonomik olacak hem de zaman tasarrufu sağlayacaktır. Sarayın içerisine girdiğinizde etkilenmemek elde değil. Özellikle dışarıdan beş katlı gözüken yapı ve rengarenk pencereleri büyüleyiciydi. Şehrin görülmesi gereken diğer noktası Amber Fort’tur.  Aşağıdan baktığınızda ihtişamıyla insanı büyüleyen kaleyi gezmek için 1 ya da 2 saate ihtiyacınız olduğunu söylemeliyim. Eski dönemde kraliyet ailesi tarafından da  kullanılan kale görülmeye değerdir. Galwar Bagh’da en üst katta yıkanan maymunlar, bir alt katta yıkanan erkekler ve en alt katta aynı durağan suyun kalıntılarında banyo yapıp çamaşır yıkayan kadınlar…  ve devamında karşılaşacağınız manzarayla adeta Hindistan’a hoşgeldiniz diyor.

Jaipur gezilecek yerler
Jaipur gezilecek yerler

Burası bütün turistik Hindistan hikayelerinin asıl resmi ve her şey o kadar gerçek ki insan hayretle etrafını gözlemliyor. Şehir merkezine döndüğünüzde Dünya’nın sayılı astronomik merkezlerinden biri Jantar Mantar görülmeye değerdir. Burası aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesindedir. Tüm bu görülecek yerler kaotik Hindistan’ı gözler önüne serse de bir o kadar estetiğiyle ziyaretçilerini büyülüyor. Şehirde görülecek yerlerden birisi de Gatore Sarayıdır. Burayı çoğu insan bilmez, beni de yerel bir tuk tukçu götürünce hayran kaldım. Burada ki mimari ve mermer işçiliği dikkat çekti. Jaipur gezinizde mutlaka listeye almanızı öneririm.

 

Jaipur gezilecek yerler
Jaipur gezilecek yerler

Nahargarh Fort ise küçük bir kale ama şehri kuşbakışı görebileceğiniz en güzel yerlerden. Filler evini ziyaret ederek fillerin bakımını görme imkanım oldu, burada yaklaşık 150 fil yaşıyormuş. City Place ise şehrin diğer görülecek noktasıdır. Eskiden saray olarak kullanılan mekan şimdilerde müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. İçeride ki gümüş kap yazılana göre dünyanın en büyüğüymüş. Burası aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesindedir. Jaipur’da önerilerimden birisi de Albert Hall müzesidir. Gezmekten büyük keyif aldığım ve mimarisiyle dikkatimi çeken müze görülmeye değerdir. Maymun tapınağı olan Galtaji Temple görülecek yerlerden birisidir. Buraya bir tuk tuk ile ulaşmanız gerekmektedir. Yol boyunda maymunlar sizi karşılıyor. Burada ki maymunlar evcilleşmiş ellerinizle uzattığınız yiyecekleri sevimli şekilde alıyorlar. Bu şapşik arkadaşları burada ziyaret etmenizi öneririm. Ayrıca Jaipur’da Filler evini ziyaret edebilir, bu bebeklerin gündelik hayatını gözlemleyebilirsiniz.

AmberFort3 750x490 - Jaipur Gezilecek Yerler
Jaipur gezilecek yerler

Hindistan’ın En Güzel Şehri

Mutlaka pazarlık yapın, çünkü ülkede nerde bir turist görseler her yerde olduğu gibi 2-3 katı söylüyorlar. 3-4 kilometrelik bir yol için ise 80 Rupiden fazla vermeyin, size kapıyı 300 Rupiden açacaklardır, hemen atlamayın derim.  Eğer isterseniz günlük 300-400 Rupiye motor kiralayabilirsiniz, petrolün litre fiyatı ise 60 Rupi. Kas gücü bisikletle sizi taşıyan araçlar ise tuk tuka göre yarı yarıya ucuzdur. Jaipur’dan otobüsle hareket edecekseniz otobüsler terminallerden değil otobüs firmalarının yazıhanelerinin önünden kalkıyor, dikkat etmelisiniz. Hindistan’da tren kullanmak isterseniz resmi siteleri İndianRail biletinizi almalısınız. İstasyona geldiğinizde trene biniş kapılardaki listelerde isminizi kontrol etmelisiniz.

Jaipur gezilecek yerler
Jaipur gezilecek yerler

Hint mutfağı ünlü bir mutfak olduğunu bilmeyen yoktur. Hindistan’da baharat seven için hiç problem değil çünkü Hintliler her şeye baharat koyuyor. Şehirde bir çok sokak satıcıları ve halk lokantaları bulabilirsiniz. Ben gözümün ve içimin sindiği yerlerde yemeye özen gösterdim. Her şehirde bulabileceğiniz bence ülkenin en lezzetli yiyeceklerinden Panipuri’yi mutlaka denemenizi öneririm. Malay köfte, Pav Bhaji, Uttapaham, Idli, Dal Makhani, Veg Thali, Dosa, Mushroom Masala diğer deneyebileceğiniz lezzetlerdir.

Jaipur gezilecek yerler
Jaipur gezilecek yerler

Jaipur için önerilerime gelirsek, öncelikle ne yaparsanız yapın pazarlık aklınızda olsun. Özellikle ulaşım konusunda mutlaka pazarlık yapın. Turisti gördüklerinde fiyat biraz şişebiliyor. Jaipur için önerim 2 ya da 3 gün yeterli olacaktır. Hindistan gezinizi planlarken mutlaka bu şehri listenize dahil etmelisiniz. Ayrıca tüm dünyada meşhur olan Holi festivaline katılmak isterseniz Jaipur bunun için iyi bir seçimdir. Jaipur görülmeyi bekleyen Hindistan’ın en özel şehirlerinden, keşfedin.

Keşfedin, Yolda Kalın..

İlginizi Çekebilir


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir