Hakkımda

Hanife Ahçıoğlu

Reklam ve tanıtım alanında özel bir şirkette çalışıyor. Küçük yaşlarda fanatik bir Barış Manço hayranı olması ona farklı ülkeleri tanıma konusunda ilham oldu. Gittiği ülkenin insanını ve yaşam şekillerini tanımaya çalışıyor.

Borçka Artvin3 e1529165887683 - Artvin Gezilecek Yerler
KARADENİZ

Artvin Gezilecek Yerler

Artvin gezilecek yerler bakımından ülkemizin en bakir noktalarından birisidir. Öyle ki bu şehir sınırlarına geldiğinizde bakir yaylalar, muhteşem doğası, az ziyaretçileriyle dikkat çeken şelaleleriyle görülmeyi fazlasıyla hakkediyor. Şavşat ve Borçka Karagöl Artvin’in bilinen en önemli yerlerin arasındadır. Artvin’e uçak ile ulaşmak için en önemli yol Hopa Batum arasında ortak kullanılan havalimanıdır. Batum sınırındaki havalimanından servis araçlarıyla 40 dakikalık bir yolculukla Hopa’ya ulaşabilirsiniz.

Artvin gezilecek yerler
Artvin gezilecek yerler

Artvin gezilecek yerler dediğimizde en önemli yerlerin başında Borçka Karagöl gelmektedir. Buradaki Milli Parka geldiğinizde muhteşem bir doğayla karşı karşıya geleceksiniz. Karagöl  içerisinde bot turu yaparak doğanın güzelliklerini yaşayabilirsiniz. Artvin dediğimizde akla gelen yerlerden biriside Kaçkar dağlarıdır. Rize ile sınır oluşturan Kaçkar dağlarının doğasında vakit geçirmelisiniz. Burası ülkemizin en yüksek 4. Tepesine sahiptir. Burada kamp yapmak çok zevkli olacaktır. Artvin’in Yusufeli ilçesi Altıparmak köyü sınırları içerisinde bulunan Altıparmak köyünde bulunan Gürcü Ortodoks kilisesi olan Barhal Manastırı görülmeye değerdir. Cehennem deresi Artvin’de görülecek yerlerden birisidir.

Artvin gezilecek yerler
Artvin gezilecek yerler

Burada muhteşem bir doğa içerisinde yüksek dağların arasında kanyon yürüyüşü yapabilirsiniz. Artvin denilince akla gelen ilk yerlerden biriside Maçahel yaylasıdır. Mutlaka planlarınız arasında olmalıdır. Maral şelalesi Artvin’de görülecek doğa güzeli yerlerden birisidir. Ulaşımı biraz zor olsa da görülmeye değerdir. Buradaki kafede kahvenizi ya da çayınızı içebilirsiniz. Dilerseniz aşağıya inip şelalenin serin sularına girebilirsiniz. İl sınırları içerisinde görülmeye değer yerlerinden birisi de Şavşat Karagöl’dür. Kartpostallık fotoğraflarla görülmeye değerdir. Buraya ulaşım zor olsa da mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Artvin merkezde ziyaret edebileceğiniz yerlerden biriside Atatepe’dir. Ülkemizin en büyük Atatürk heykelinin dikili olduğu yerdir.

Artvin gezilecek yerler
Artvin gezilecek yerler

Karadeniz’in İncisi Artvin

Arhavi ilçesinin Ortacalar köyüne 2.5 km uzaklığında bulunan Çifte köprü görülmeye değerdir. Taş köprüler Karadeniz’in simgesel değerlerinden birisidir. Delikkaya az bilinen ama son zamanlarda ismini sıkça duyulmaya aday bir yerdir. Ortasından delinmiş kayanın içinden akan şelale ziyaretçilerini büyülemektedir. Arsiyan yaylasına mutlaka çıkmanızı ve doğanın güzelliğini keşfetmelisiniz. Tipik Karadeniz evlerini de görebileceğiniz muhteşem bir yerdir. Artvin’de son önereceğim yerlerden biriside ziyaretçilerin ilgi noktalarından birisi olan Mençuna şelalesidir.

Artvin gezilecek yerler
Artvin gezilecek yerler

Artvin’de ne yenir dediğimizde Karadeniz’in lezzetleri ön plana çıkmaktadır. Artvin mutfağında Laz, Anadolu ve Gürcü etkilerini hissedebilirsiniz. Süzme yoğurt ve mısır unundan yapılan Kalaco yenecek lezzetlerden birisidir. Karadeniz’in otlu krepi Kaygana mutlaka denenecek lezzetlerden birisidir. Karadeniz’in muhteşem lezzeti Kuymak yemeden olmaz diyeceğimiz lezzetlerdendir. Çadi olarak bilinen mısır ekmeği sofraların vazgeçilmez lezzetidir. Laz böreği Karadeniz’in lezzetlerinden birisidir.

Artvin gezilecek yerler
Artvin gezilecek yerler

Artvin’de Yapmadan Dönme Diyeceğim 5 Şey

*Borçka Karagöl’ü görmelisiniz.

*Maral şelalesini ziyaret etmelisiniz.

*Şavşat Karagöl’ü gezmelisiniz.

*Kuymak yemeden Artvin’den ayrılmamalısınız.

*Maçhael yaylasını gezmelisiniz.

 

Keşfedin Yolda Kalın…

İlginizi Çekebilir


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir