Hakkımda

Hanife Ahçıoğlu

Reklam ve tanıtım alanında özel bir şirkette çalışıyor. Küçük yaşlarda fanatik bir Barış Manço hayranı olması ona farklı ülkeleri tanıma konusunda ilham oldu. Gittiği ülkenin insanını ve yaşam şekillerini tanımaya çalışıyor.

TajMahal5 e1529248708958 - Agra Gezilecek Yerler
Hindistan

Agra Gezilecek Yerler

Hindistan her yıl milyonlarca ziyaretçisini çeken mistik ülke. Kültürü, değeri, lezzetleri, neşeli insanları, pisliği, keşmekeşliği ama bir o kadar gerçekliğiyle görülmeyi sonuna kadar hak ediyor. Bollywood filmleriyle yıllardır gönüllerde Hindistan sevgisini aşılayan bu mistik ülke, Varanasi, Agra, Jaipur, Mumbai, Amritsar gibi önemli şehirleriyle ilgi çekiyor. Şehir aynı zamanda Uttar Pradesh eyaletinin başkentidir. Hindistan gezimde Agra diğer durağım oldu. Bu küçük şehri bir tek Taj Mahal olduğu için ziyarete geldiğimi belirtmeliyim.

Agra gezilecek yerler
Agra gezilecek yerler

Agra gezilecek yerler bakımından pek zengin olmasa da dünyanın 7 harikasından birisi olarak bilinen Taj Mahal için ne söylesem az. Yapımı 23 yıl süren İslam Türbe mimarisinin en güzel örneklerinden olan saray ve bahçesi insanı gerçekten büyülüyor. Kumtaşında yapılan kızıl bina ziyaretçileri ilk karşılayan yapıdır. İçeri girdiğinizde yaklaşık 20 bin kişinin yaptığı Taj Mahal gözler önüne geliyor. Beyaz mermerlerden yapılan yapının yapımında Türk işçilerin ve dönemin Türk mühendisliği tarafından yapıldığı biliniyor. Taj Mahal’in hikayesiyse şöyle;  Şah Cihan bir gün yerel pazarda gezerken ömrünce görebileceği en güzel kadınla karşılaşır.

Agra gezilecek yerler
Agra gezilecek yerler

Dünyanın 7 Harikasından Biri Taj Mahal

Daha sonra evlenen çift mutlu mesut yaşamlarını sürdürürken Şah eşini kaybeder. Çok sevdiği eşi için bir mezar yaptırır. Burasıda Taj Mahal’dir. Ölümsüz aşkı Mümtaz Mahal için yaptırdığı muhteşem eseri ömrünün son yıllarında oğlu tarafından tutsak olarak kapatıldığı kaleden izlemek zorında kalan Şah Cihanın öyküsü ise bir o kadar hüzün verici… Dünyanın dört bir yanından getirilen değerli taşlarla yapılan sarayın duvarlarında siyah mermerlerden kakma Kuran sureleri görebilirsiniz. Bence buranın görkemli gözükmesinin en büyük sebeplerinden birisi sarayın çevresinin boş olmasıdır. Şehrin diğer önemli yapılarından birisi Babür İmparatorluğunun ana merkezlerinden olan Agra Kalesidir.

Agra gezilecek yerler
Agra gezilecek yerler

Bu kızıl yapı 1638 yılında yapılmış. Agra şehrinin Taj Mahal ile beraber en önemli yapısı olduğunu söylemeliyim. Şehrin diğer görülecek noktalarından birisi Agranın 40 km batısında bulunan ve 1571-1585 yılları arasında Moğol Hükümdarlığı ve onun nevi şahsına münhasır imparatoru Ekber Şaha başkentlik yapmış, ancak daha sonra terkedilmiş hayalet şehir Fatehpur Sikri’dir. Fatehpur Sikri UNESCO dünya mirası listesinde yer almaktadır.  Bu görkemli yapılarıyla görülmeyi kesinlikle hak ediyor. Özellikle ortasındaki türbeler ve devasa muhteşem zafer kapısıyla Jama Mesjid benim en çok beğendiğim yapı oldu. Burada mescide girerken ayakkabılarınız çıkarmayı unutmayın. Hint mutfağı ünlü bir mutfak olduğunu bilmeyen yoktur.

FatehpurSikri9 750x490 - Agra Gezilecek Yerler
Agra gezilecek yerler

Hindistan’da baharat seven için hiç problem değil çünkü Hintliler her şeye baharat koyuyor. Şehirde bir çok sokak satıcıları ve halk lokantaları bulabilirsiniz. Ben gözümün ve içimin sindiği yerlerde yemeye özen gösterdim. Her şehirde bulabileceğiniz bence ülkenin en lezzetli yiyeceklerinden Panipuri’yi mutlaka denemenizi öneririm. Malay köfte, Pav Bhaji, Uttapaham, Idli, Dal Makhani, Veg Thali, Dosa, Mushroom Masala diğer deneyebileceğiniz lezzetlerdir. Agra için 1 ya da 1.5 günlük bir gezinin yeterli olacağını düşünüyorum.

Keşfedin, Yolda Kalın..

İlginizi Çekebilir


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir